Site Loader

İnternette ya da dergilerde gördüğümüz pek çok örnekten biliyoruz ki dar balkonlarla da yeşil ve rahatlatıcı mekanlar oluşturmak mümkün. Bunu nasıl yapacağınız hakkında pek çok dekorasyon uzmanının çoktan kafa yormuş olduğunu düşünürsek, tek yapmanız gereken sadece bu ipuçlarını okuyup, depo olarak kullandığınız küçük balkonu boşaltmak olacaktır.Dar balkon dekorasyonuna başlarken aklınızda bulunması gereken ilk ipucu, ‘dikey yönde bir düzenleme‘ yapacağınızdır. Yani, balkona ekleyeceklerinizle ilgili ilk olarak ‘Acaba duvara, korkuluklara ya da tavana yerleştirebiliyor muyum?‘ sorusunu sormalısınız. Şimdi bakalım diğer maddelere.

Dar bir zeminle etki yaratmak: Bunu başarabilmek için duvarlarınızdan ve balkon korkuluklarından olabildiğince yararlanmanız gerekecektir. Saksı yerleştirme, aydınlatma ve aksesuarlar için zeminden çok balkonun dikey yüzeylerinden yararlanmayı düşünebilirsiniz. Duvar askıları, saksı askıları gibi aparatlar işleri kolaylaştırır. Eşya saklamak için duvar rafları balkona bir dolap sığdırmaya çalışmaktan daha pratik olacaktır.

Bitki sağlığına yönelik ürünlere yüz vermeyin: Dar bir alanı güzelleştirirken ellerinize biraz toprak bulaşmasına izin vermeli ve çevre dostu seçimler yapmalısınız. Böceklere ya da zararlı otlara karşı kimyasallar kullanmamanız daha yerinde olur. Burada bitkilerinizle ilgili misyonunuz basit ve nettir: Temel bakımı sağlayıp bitkileri kendi haline bırakmak. Bundan sonra bırakın bitkileriniz büyüsün, dalları sarksın, hatta balkondan taşsın.

Yaratıcılığınıza yer ayırın: Hayal gücünüzü çalıştırmayı deneyin ve içinizden gelen sese kulak verin. Nasıl bir balkon hayal ediyorsunuz? Eğer gözünüzde pek bir şey canlandıramamaktan şikayetçiyseniz, bol bol örnek fotoğraflara bakın. Dar balkonlar için ne gibi çözümler üretilmiş, siz hangilerini uygulayabilirsiniz, hangi düzenlemeler hoşunuza gitti, fikir edinebilirsiniz. Bu tip örnekleri dekorasyon dergilerinde ya da internette bolca bulabilirsiniz.

Balkon zeminine önem verin: Dar bir balkonda zemin dekorasyonu yabana atılmamalıdır. Balkonun görünümünü zenginleştirmek için pek çok seçenek arasından zemini renklendirecek ve güzelleştirecek bir uygulama seçilebilir. Fazla yeriniz olmadığına göre masrafı da çok olmayacaktır! Yapay çim, beton görünümlü kaplamalar, şık karolar ya da güzel bir kilim, dar balkona farklı bir hava verebilir.

Az bitki çeşidi kullanın: Yeşil ve tutarlı bir görünüm elde etmek için çok farklı bitki ve çiçek türlerini bir araya getirmeyin. Önerilen, iki farklı yeşillik ve iki farklı çiçek türü seçmenizdir.

Bitkilere zaman ayırabilecek misiniz?: Dar balkonunuzu yeşilliklerle donatmadan önce, ileride bu bitkilere ne kadar zaman ayırabileceğinizi düşünün. Bakımı kolay çiçekler seçseniz bile, düzenli olarak sulamanız, kuru yaprakları toplamanız ve arada bir saksıların tozunu almanız gerekecektir. Kendinizi şöyle bir tarttıktan sonra balkonda yer alacak saksı sayısına karar vermeniz daha kolay olur.

Ölçülü davranın: İyi düzenlenmiş bir mekanda hiçbir kalemde aşırıya kaçılmadığı görülür. Balkonu saksılarla doldurup bir sandalye koyacak yer bırakmamak ya da tam tersi, büyük bir masa sığdırıp balkonda hareket alanını yok etmek hata olacaktır. Balkona koyacağınız her parça için, mekana uygun ölçülerde mi, balkondaki diğer öğelerle orantılı mı düşünün.

5/5 - (1 vote)
ŞİMDİ ARAYIN!